کد خبر: ۵۷۱۰۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶ 26 February 2018
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید آن‌ها که به دنبال حذف جدول شماره ۱۷ از لایحه بودند، ادعا داشتند دولت تخصیص مناسبی به این جدول نخواهد داد، پس بهتر است این بودجه به حوزه دیگری منتقل شود.

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سرنوشت جدول شماره ۱۷ در بودجه سال ۹۷ پس از تصویب در صحن علنی مجلس و آنچه که بر این جدول در زمان بررسی گذشت، توضیح داد: دولت در این لایحه پیشنهاد حذف جدول شماره ۱۷ را ارائه داد و البته برخی ردیف‌های آن را ذیل دستگاه‌های تعریف کرد؛ کمیسیون فرهنگی و کمیسیون تلفیق بودجه نیز این موضوع را مورد بررسی قرار دادند و در نتیجه، بر سر حذف جدول توافق شد.

می‌گفتند، چون بودجه تخصیص داده نمی‌شود، پس بهتر است صفر شود!

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد تقسیم ارقام مندرج در جدول -که حدود ۲۶۰ میلیارد تومان بود- را میان ۶ دستگاه فرهنگی اجرای همچون وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای عالی حوزه، حوزه هنری و... ارائه کرد، اما این تصمیم کمیسیون فرهنگی در تلفیق مورد توجه قرار نگرفت و بودجه فوق به طور کل از حوزه فرهنگ خارج شد.

وی بیان کرد: ادعای نمایندگان ارائه دهنده تئوری خروج این بودجه از حوزه فرهنگ در کمیسیون تلفیق و صحن علنی، این بود که دولت تخصیص مناسبی به این جدول نخواهد داد و این به ضرر فرهنگ تمام خواهد شد بنابراین بهتر است این بودجه به حوزه دیگری منتقل شود.

آزادی‌خواه اضافه کرد: هرچند ما معتقد بودیم این بودجه حتی در صورت تخصیص محدود باید در حوزه فرهنگ بماند، اما علیرغم تلاش‌های صورت گرفته ارقام مندرج در این جدول به طور کل از حوزه فرهنگ خارج شد.

تلاش ناکام برای تقسیم بودجه جدول شماره ۱۷ میان دستگاه‌های فرهنگی

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ در مجلس با تاکید بر اینکه با خروج این بودجه از حوزه فرهنگ اوضاع این حوزه در سال آینده به مراتب وخیم‌تر خواهد شد، اضافه کرد: اگرچه اقدامات فرهنگی موثری توسط ۶۰ موسسه مردمی زیرمجموعه جدول شماره ۱۷ انجام می‌گرفت، اما نظر کمیسیون فرهنگی و دولت تقسیم این پول میان دستگاه‌های فرهنگی و کمک به این دستگاه‌ها به طرق دیگر بود.

خلاء صفر شدن اعتبارات نهاد‌های خاص در سال آینده احساس خواهد شد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خلاء نبود این موسسات در سال ۹۷ در جامعه احساس خواهد شد، اضافه کرد: این اقدام ضربه محکمی بر پیکر فرهنگ به شمار می‌آید که جبران آن نیز بسیار سختی است هرچند شخصا تلاش بسیاری برای نطق در صحن کردم تا رای موافق نمایندگان را کسب کنیم، اما اجازه صحبت داده نشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار