کد خبر: ۷۳۲۲۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰ 07 April 2019

سطح سیلاب در استان خوزستان در حال بالا آمدن است وهمه سازمان‌ها و نهادها از جمله ستاد مدیریت بحران و نیروهای نظامی و مردمی برای کنترل سیلاب تلاش می کنند اما به دلیل سرازیر شدن سیلاب های دیگر استان‌ها به سوی خوزستان احتمال آبگرفتگی برخی از شهرها مانند سوسنگرد و حمیدیه و روستاهای اطراف آن وجود دارد.

امیر دریادار سیاری فرمانده عملیات امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان در گفت‌و‌گو با «ایران عصر» با تاکید بر اینکه وضعیت سدها تحت کنترل است گفت: سطح آب درحال بالا آمدن است و احتمال آبگرفتگی در برخی از شهرها و روستاها وجود دارد و به‌همین دلیل ستاد بحران اعلام کرده است که ساکنان برخی از روستاها و شهرهایی مانند سوسنگرد و حمیدیه باید تخلیه شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیلاب‌های دیگر استان‌ها به سوی خوزستان سرریز شده است و آب پشت سدها افزایش پیدا کرده است باید هشدارها را جدی گرفت. ما امروز از جاده چزابه به بستان حرکت کردیم و بخشی از این جاده زیر آب بود. پل‌هایی که زیر جاده قرار دارد توانایی هدایت سیلاب را ندارند و به‌همین دلیل آب وارد جاده شده و این آب باید مسیر خود را به سوی هورالعظیم ادامه دهد. با توجه به اینکه رودخانه های این استان توانایی هدایت آب و سیلاب را ندارند آب پشت سد جمع شده و با مدیریتی که در این زمینه انجام گرفته بخشی از آب پشت سد رها شده است تا بتوان سیلاب را کنترل کرد. امیدواریم امروز و فردا حجم آب کاهش پیدا کند . خوشبختانه هنوز آب و سیلاب به سوسنگرد و حمیدیه نرسیده است و روستاهای اطراف و حاشیه آن دچار آبگرفتگی شده‌اند.

سیاری با اشاره به اینکه سدها بر اساس فرمولی که تعیین شده فعالیت می‌کنند و تحت کنترل هستند ادامه داد: 7 میلیارد متر مکعب آب پشت سد کرخه قرار دارد و مسأله اینجاست که سدها نمی‌توانند آب بیشتری نگه دارند چون ظرفیت تکمیل است و باید آب‌هایی که وارد سد می شوند رها شوند و این آب‌ها در مناطق پایین پخش می شوند.

دریادار سیاری با اشاره به اینکه مردم برای حفظ زندگی و اموال و کشاورزی و دامداری شان تا آخرین لحظه حاضر به ترک خانه هایشان نیستند گفت: ستاد مدیریت بحران استان در خصوص سیلاب‌های احتمالی در مناطق مختلف اطلاعات کافی دارند و وضعیت استان را بهتر از مردم رصد می کند به‌همین جهت مردم باید توصیه ها و هشدارها را جدی بگیرند. البته مردم برای حفظ زندگی و کشاورزی و دامداری شان که زحمت زیادی برای آن کشیده اند در کنار ارگان‌های دولتی و نیروهای مسلح تلاش می کنند با زدن سیل بند از ورود آب به خانه هایشان جلوگیری کنند اما باید توجه داشت که سطح آب و سیلاب گسترده شده و هر لحظه سطح آب در حال بالا آمدن است. وی درباره نیازهای مردم سیل‌زده استان خوزستان و نحوه همکاری گروه های مردم نهاد برای کمک به مردم این استان گفت: خوشبختانه هلال احمر با همه وجود برای کمک رسانی به مردم تلاش می‌کند و مردم می توانند از طریق هلال احمر این کمک ها را به دست مردم سیل‌زده برسانند اما با توجه به پراکندگی روستاها و گسترش آب گرفتگی گاهی اوقات امدادرسانی و رسیدگی به وضعیت مردم این روستاها به سختی انجام می‌گیرد. امیدواریم که باهمدلی مردم و کمک همه مسئولان و توکل برخدا بتوانیم بحران سیلاب را بدون آسیب بزرگ پشت سربگذاریم.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار