خبرگزای فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که: «یکی از مقامات نظامی عراق که خواسته نامش فاش نشود، در توصیف شخصیت سردار قاسم سلیمانی وی را شخصی شجاع و بی‌باک خوانده است که حتی در زمان حضور در خطوط مقدم نیز از جلیقه ضدگلوله استفاده نمی‌کند.»
کد خبر: ۷۳۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰ 08 April 2019

سردار بی‌محافظ

روزنامه اعتماد نوشت: سفر‌های مسوولان برای بازدید از مناطق سیل‌زده و رسیدگی به وضعیت مردم آنجا همچنان ادامه دارد. در ادامه این سفر‌ها روز گذشته سردار قاسم سلیمانی به خوزستان سفر کرد و ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه به گلستان رفت.

این بازدید سرلشکر سلیمانی از مناطق سیل‌زده خوزستان هم مورد توجه قرار گرفت و واکنش‌های زیادی به همراه داشت؛ عکس‌های حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. ویدیوی صحبت کردن سردار سلیمانی به زبان عربی با مردم رفیع به سرعت پخش شد و دوستدارانش در مدح و ثنایش پست‌های زیادی را منتشر کردند.

البته که طبق معمول همیشه مخالفان هم سعی در انتشار پست‌هایی در نفی عملکرد ژنرال سلیمانی داشتند، اما نظرات آن‌ها در میان کسانی که از حاج قاسم حمایت کرده بودند، چندان به چشم نمی‌آمد. در این میان، اما کانال تلگرامی قرارگاه سایبری عمار، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار پستی از اقدام جالب سرلشکر سلیمانی در جریان بازدید از مناطق در معرض سیل خوزستان خبر داد.

در این پست آمده بود: «بعد از مطالبه مردم درباره برخی نیاز‌ها از فرمانده نیروی قدس سپاه، سرلشکر سلیمانی دستور می‌دهد که بالگرد بدون او بازگردد و تاکید می‌کند تا زمانی که برخی امکانات و غذای گرم برای مردم بیاید بدون محافظ در بین اهالی دشت آزادگان حضور خواهد داشت.»

این اولین باری نیست که اخباری اینچنینی از قاسم سلیمانی منتشر می‌شود. آبان ماه ۹۳ بود که بعد از حضور قاسم سلیمانی و آزادسازی جرف‌الصخر خبر آمد که ژنرال سلیمانی حتی در خط مقدم جلیقه ضدگلوله نمی‌پوشد.

خبرگزای فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که: «یکی از مقامات نظامی عراق که خواسته نامش فاش نشود، در توصیف شخصیت سردار قاسم سلیمانی وی را شخصی شجاع و بی‌باک خوانده است که حتی در زمان حضور در خطوط مقدم نیز از جلیقه ضدگلوله استفاده نمی‌کند.»

سردار سلیمانی روز گذشته به همراه سردار شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان و جمعی از مسوولان ستاد اربعین کشور، از مناطق سیل‌زده خوزستان بازدید کرد و با استقبال مردم خوزستان مواجه شد. مردم عرب زبان مناطق سیل‌زده غرب خوزستان، با یزله، به گرمی از سردار سلیمانی استقبال کردند. این سفر به منظور بررسی هماهنگی راه‌اندازی مواکب اربعین در مناطق در معرض سیل صورت گرفته است.

فرمانده نیروی قدس سپاه، در پی وضعیت اضطراری شهر‌های سیل‌زده خوزستان دستور راه‌اندازی موکب‌های اربعین را اعلام کرد. او گفت: «با توجه به پیش‌بینی‌ها در گسترش خطرات و آسیب‌ها برای مردم و افزایش دامنه نیاز‌ها در شرایط پیش رو، اینجانب و سایر فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس، با همکاری ستاد‌های عتبات‌عالیات و اربعین مراکز استان‌ها، بر خود وظیفه می‌دانیم سایر امکانات، ظرفیت‌ها و تجارب موجود از جمله در موکب‌های خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی را با هماهنگی و همراهی مجموعه‌های مسوول فعال و در صحنه؛ ساماندهی و با گسیل و استقرار آن از هفته آینده و به مدت یک ماه در مناطق در معرض سیل و تا هنگام عادی شدن وضعیت، به کمک مردم شهر‌های پلدختر، سوسنگرد، بستان و دیگر نقاط بشتابیم.»

خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده خوزستان باید ساماندهی شود

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای مهار سیلاب تاکید کرد و گفت: «ساماندهی خدمت‌رسانی به مردم مناطق سیل‌زده خوزستان و لرستان باید در اولویت قرار گیرد.»

به گزارش ایرنا، او در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان دشت آزادگان در جمع خبرنگاران و مردم این شهرستان گفت: «ملت ایران احساس می‌کنند که مدیون مردم خوزستان و لرستان هستند به همین دلیل خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان این استان‌ها باید ساماندهی شود تا بتوانیم سیلاب را بهتر مدیریت کنیم.»

او ادامه داد: «رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات خود در روز‌های اخیر بر حمایت همه‌جانبه از مردم سیل‌زده خوزستان تاکید فراوان داشتند که ما نیز به همین دلیل با تمامی ظرفیت‌های خود پای کار آمده‌ایم.»

به گفته فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، سیلاب جزو بلایای طبیعی بوده و باید باتوجه به حجم بارندگی‌های امسال، چنین شرایطی پیش‌بینی می‌شد.

سردار سلیمانی تاکید کرد: «برنامه‌ریزی دولت باید به گونه‌ای باشد تا با چنین حوادثی روبه رو نشده و این سیلاب‌ها به مردم آسیبی وارد نکند.»

سرلشکر سلیمانی گفت: «بستان، هویزه، سوسنگرد، آبادان و خرمشهر از دژ‌های کشور هستند و همیشه باید قوی باشند.»

امدادرسانی‌ها در سیل گلستان نشان داد در سختی‌ها همه کنار هم هستیم

همزمان با حضور سرلشکر قاسم سلیمانی در خوزستان، ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه هم به استان گلستان سفر کرد. رییسی که روز‌های ابتدایی حضورش به عنوان رییس قوه قضاییه را می‌گذراند، در اولین سفر استانی خود به استان گلستان سفر کرد. او در ابتدای این سفر و در فرودگاه گرگان، گفت: «تشکل‌های مردمی ظرفیت خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند و باید از این ظرفیت‌ها بهره لازم را برد.» رییسی با تاکید بر اینکه بهره‌برداری درست از نعمت‌های الهی مانند باران نیازمند برنامه‌ریزی درست است، ادامه داد: «امیدوارم شاهد حوادثی مثل سیل اخیر در گلستان نباشیم.»

رییس قوه‌قضاییه خواستار آسیب‌شناسی این حادثه شد و خاطرنشان کرد: «این اولین حادثه نبود و آخرین هم نیست، اما باید با برنامه برای مقابله با چنین حوادثی آماده بود.»

ابراهیم رییسی در ادامه برنامه‌هایش در سفر به استان گلستان با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار و گفتگو کرد. او در این دیدار‌ها ضمن تاکید بر شتاب‌بخشی به حل مسائل و گرفتاری‌های مردم سیل‌زده گفت: «آسیب‌شناسی مشکلات سیل‌زدگان گلستان از مهم‌ترین برنامه‌های دستگاه قضایی است.»

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در دیدار با سید کاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان گفت: «آسیب‌شناسی مشکلات سیل‌زدگان گلستان از مهم‌ترین برنامه‌های دستگاه قضایی است و مصمم به انجام آن هستیم.»

او همچنین بر بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد در کاهش آسیب‌های اجتماعی سیل‌زدگان تاکید کرد.

رییس قوه قضاییه در جریان این سفر همچنین از برخی روستا‌های سیل‌زده استان گلستان در آق قلا سرکشی کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی در جمع مردم سیل‌زده آق قلا گفت: «در سیل گلستان شاهد حضور و یکپارچگی نیرو‌های مردمی، امدادی، دولتی، سپاه، ارتش، بسیج و انتظامی بودیم که نشان داد در سختی‌ها همه کنار هم هستیم.»

به گفته رییسی، کام مردم در برخی استان‌ها از جمله گلستان در سال جدید به دلیل مشکلات ناشی از سیلاب تلخ شد.

او ادامه داد: «زمانی که مسوولیت آستان قدس را برعهده داشتم گروه‌های واکنش سریع و امدادگر را به مناطق اعزام کردیم که این گروه‌ها همچنان در کنار گروه‌های جهادی مشغول امدادرسانی هستند.»

رییسی با اشاره به وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی در کنار هم در این منطقه، گفت: «در کنار تمامی تلخی‌هایی که سیل ایجاد کرد، این زیبایی را هم به همراه داشت.»

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: «بخشی از مشکلات مردم در مناطق سیل‌زده حل شده و مسوولان تلاش دارند بخش دیگر مشکلات را هم کاهش دهند.»

رییسی با اشاره به جبران خسارت‌ها، تصریح کرد: «ما هم موضوع عمران و آبادانی و جبران خسارت‌ها که دولت وعده کرده را دنبال خواهیم کرد.»

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت آسیب‌شناسی این سیل، گفت: «نزولات آسمانی و برکات الهی برای همه جا آبادانی ایجاد می‌کند، اگر زمینه‌های خوبی فراهم شود این‌ها همه به گشایشی در زندگی مردم تبدیل می‌شود، اگر زمینه آن آماده نباشد تبدیل به سیل و یک مشکل می‌شود.»

او تاکید کرد: «از همان ابتدای حادثه سیل سازمان بازرسی را مامور کردیم که این حادثه را آسیب‌شناسی کنند. از دولتی‌ها، مردم، فعالان حوزه محیط زیست و دلسوزان و دغدغه‌مندان به مردم می‌خواهیم در این موضوع همکاری داشته باشند. دیگر نباید این آسیب‌ها را داشته باشیم، نزولات آسمانی همواره وجود داشته و خواهد داشت و باید از آن برای آباد کردن منطقه استفاده کنیم.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار