کد خبر: ۷۴۸۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷ 26 May 2019

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: دوره بازگشت سیل با دبی بیش از ۶۰۰۰ مترمکعب در ثانیه مربوط به حدود ۱۰۰۰ ساله است.

رضا میرزایی، عنوان کرد: سیل ۱۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ به لحاظ وقوع بارش‌های ممتد، دبی سیلابی، دوره بازگشت، بار معلق (میزان رسوب) و قدرت تخریبی یک سیل بی‌سابقه بود.

این مسئول اضافه کرد: میانگین بارش‌های استان از ۴ تا ۱۲ فروردین‌ماه ۹۸ معادل ۲۷۵ میلی‌متر و در برخی از نقاط استان به‌صورت نقطه‌ای مثل ایستگاه کشور بیش از ۴۰۰ میلی‌متر بود.

میرزایی بیان کرد: پر آب بودن رودخانه کشکان به علت وقوع سیلاب اول در ۵ فروردین‌ماه و همچنین اشباع شدن رطوبت خاک و کاهش نفوذپذیری خاک در افزایش تولید رواناب و سیلاب تأثیر زیادی داشت، بنابراین وقوع بارش‌های ممتد در یک دوره ۱۰ روزه، حجم بالای بارش‌ها در این دوره، اشباع شدن رطوبت خاک و زمین به دلیل بارش‌های بی سابقه و پشت سر هم پراکنش مکانی بالای بارش‌ها در کل مساحت استان، ذوب برف ناشی از تأثیر بارندگی‌ها در قسمت‌های کوهستانی و نهایتاً مصادف شدن بارش‌ها با فصل پرآبی رودخانه کشکان و سرشاخه‌های آن (شامل رودخانه‌های خرم‌آباد، کرگانه، کاکاشرف، شوراب، دواب ویسیان، کالیاب، سرفراش و هاگه و آمیران معمولان، رودخانه چول‌هول، مادیان رود کوهدشت، بابابهرام، رودخانه فصلی مورانی، آب گل گل، آب فرحکش، آب سید سهل‌الدین، آب تاف و.... همگی دست به دست هم داد تا رودخانه کشکان یکی از استثنایی‌ترین و مخرب‌ترین سیلاب‌های تاریخ خود را تجربه کند.

وی افزود: سد ایوشان خرم‌آباد، سد کوچکی با حجم مخزن حدود ۵۲ میلیون مترمکعب و ظرفیت دریچه آن حداکثر ۱۵ مترمکعب در ثانیه است درصورتی‌که دبی سیلاب رودخانه کشکان در سیل اخیر بیش از 6000 مترمکعب در ثانیه و حجم سیلاب کشکان در این دوره حدود ۲ میلیارد مترمکعب بود، لذا آب ناشی از دریچه و سرریز سد ایوشان که روی‌هم‌رفته معادل ۸۰ مترمکعب در ثانیه بوده است، هیچ‌گونه تأثیری در سیلاب پل‌دختر و معمولان نداشته و این یک شایعه کذب است.

میرزایی با بیان اینکه بازدید از سد ایوشان برای عموم آزاد است، گفت: اگر این‌همه سیلاب مربوط به سد ایوشان بود پس می‌بایست ابتدا روستای پل هرو و بیرانشهر و چغلوندی که در پایین‌دست سد قرار دارند به‌طور کامل تخریب می‌شدند ولی چنین نبود و این مناطق سیلاب مخرب نداشتند.

وی افزود: در سیلاب اخیر حدود 5000 هکتار از باغات و ۶۷ هزار هکتار از اراضی زراعی خسارت دیدند و حدود ۳۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در حاشیه رودخانه کشکان به‌طور کامل تخریب و محو شد.

میرزایی اضافه کرد: رسوبات داخل شهر پل‌دختر و روستاهای تابعه، مربوط به تخریب اراضی کشاورزی و منابع طبیعی است که توسط سیلاب حمل شد و در داخل شهر ته‌نشین شد، به‌طوریکه اگر توجه کنید در همین نزدیکی و بالادست شهر پل‌دختر در مناطق آب تاف و روستاهای بابازید، خرسدر، گل گل، مورانی، پران پرویز و کیان‌ آباد حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به شدت تخریب و خاک آن شسته و به داخل شهر پل‌دختر حمل شده است.

وی یادآور شد: خسارات سیل اخیر دارای ابعاد مختلفی است که تا سال‌های متمادی پس از آن قابل جبران نیست، به‌طوری‌که برخی ابعاد خسارات آن با کمک‌های مالی جبران نمی‌شود و حتی برخی مشکلات ناشی از آن در سال‌های آینده بروز می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار