خرم‌آباد - کمتر از یک هفته تا پایان زمان کوچ عشایر باقی است اما عدم کنترل کوچ عشایر در مبادی ورودی استان لرستان و ورود زودهنگام آنها ، مشکلاتی را برای خروج آنها از شرق استان بوجود آورده است.
کد خبر: ۸۴۸۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱ 11 May 2020

عشایر  کوچ رو خود را از غربی ترین نقاط لرستان به شرقی ترین نقاط یعنی مرز بین شهرستان الیگودرز و شهرستان فریدونشهر در استان اصفهان  رسانده اند و اکنون که قصد ورود به مراتع استان اصفهان را دارند مرزهای اصفهان به رویشان بسته است و اداره منابع طبیعی شهرستانهای غربی اصفهان اجازه ورود به آنها را نمی دهد.

شهرستانهای فریدونشهر و فریدن در استان اصفهان به عنوان مقصد نهایی کوچ بهاری بخشی از عشایر استان اصفهان و خوزستان به شمار می رود که هرساله پذیرای این قشر زحمت کش در موقع کوچ به دامنه های سر سبز این شهرستانها هستند.
اگر چه در گذشته کوچ عشایر با پای پیاده ، روزها زمان می برد و تقویم کوچ دقیق تر رعایت می شد و به نوعی  کوچ عشایر از مبدا تا مقصد بیش از یک ماه زمان می برد اما امروزه کوچ عشایر عموما با خودرو صورت می گیرد.

اکنون بدلیل ممانعت اداره منابع طبیعی استان اصفهان از ورود زودهنگام عشایر به این استان تعدادی زیادی از عشایر برغم نبود علوفه برای دامهایشان در آخرین نقطه مرزی لرستان یعنی "تنگ گوراب" در روستای  فرسش بناچار اسکان گزیده اند.
سالانه بیش از ۱۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین عشایر از این منطقه خاص که می توان گفت تنها راه دسترسی  و البته امن برای عشایر است عبور می کنند.
امسال اما غوغای کرونا از طرفی و بسته شدن مرزها توسط منابع طبیعی اصفهان از طرف دیگر و نیز نبود مرتع کافی برای دام عشایر در فرسش ،مرزهای شرقی لرستان را به برزخ  عشایر کوچ رو  مبدل کرده است.

آنچه از حضور عشایر در این منطقه می توان توصیف کرد، دلواپسی و بلا تکلیفی  زنان دلیر ایل است، آنها که دلسوزی شان برای بره های گله و محبت به بچه های قد و نیم قد خود و کارهای سخت در حاشیه زندگی عشایری ضمن نیرومند کردن بدنشان چهره ای آفتاب سوخته برایشان برجا نهاده است.


ورود دام عشایر به مزارع روستائیان و تشدید تنش و ایجاد ناامنی 
یکی از عشایر کوچ رو به خبرنگار ایرنا گفت: ماندگاری عشایر در منطقه ای بدون علفزار باعث می شود که درگیری بین عشایر و کشاورزان روستایی ایجاد شود چرا که دام ها ممکن است وارد مزارع روستائیان شوند.
نریمان عبدی اظهار داشت: امسال اما با وجود بیماری کرونا ترس مردم روستای "فرسش" که عشایر در حاشیه آن اتراق کرده اند از عشایر بیشتر شده و خطر درگیری جدی تر است.
مسلم رضایی یکی از روستائیان فرسش نیز گفت: عشایر خسارات زیادی به زراعت ما وارد کرده اند.
وی گفت: اگر راه برای کوچ عشایر باز نشود ما اهالی روستا مجبوریم امسال مهاجرت کنیم چون هیچ محصولی نخواهیم داشت.


راه عشایر باید توسط منابع طبیعی اصفهان باز شود
معاون سیاسی امنیتی فرمانداری الیگودرز نیز به ایرنا گفت: باید سریعتر راه برای تردد عشایر باز شود و نمی توان مرزهای لرستان و اصفهان را در شرایطی که عشایر تا پشت دروازه های اصفهان آمده اند بسته نگه داشت.
علی اصغر صفری راد اظهار داشت: به منظور پیشگیری از عواقب سوء ناشی از  ازدحام عشایر و دام آنها در روستای فرسش موضوع را با مسئولان استان اصفهان پیگیری خواهیم کرد.

مشکل کوچ عشایر باید با توافق مسئولان اصفهان و لرستان حل شود
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری الیگودرز با بیان اینکه مشکل عشایر کوچ رو باید با توافق مسئولان اصفهان و لرستان حل شود گفت: با توجه به اعلام مسئولان استان مشکل این عشایر تا ۲روز آینده برطرف خواهد شد.
مرتضی سعیدی فر اظهار داشت: با مدیران منابع طبیعی استان اصفهان نیز مذاکراتی شده و آنها نیز  قول حل مشکل را داده اند.
وی با بیان اینکه  تعدادی از عشایر قانون کوچ را رعایت نکرده اند گفت: از لحاظ قانونی تا ۳۰ اردیبهشت ماه عشایر اجازه کوچ ندارند اما عشایر این بازه زمان را رعایت نمی کنند و اکنون نیز بازگشت عشایر به مبدا نیز کار ساده‌ای نیست  و بایستی آنها را تحمل کرد.
وی تصریح کرد: عشایری که از الیگودرز عبور می کنند۳۰۰ هزار راس دام دارند که مراتع و علفزارهای شهرستان جوابگوی نیاز این تعداد دام برای مدت طولانی را ندارد.
وی با بیان اینکه کل منابع طبیعی الیگودرز  ۴۲۵ هزار هکتار است که از این مجموع ۱۴۵ هزار مرتع و مابقی جنگل است تصریح کرد: مسوولین باید طوری تصمیم گیری کنند که فشار دام عشایر بر مراتع دو استان مبدا و مقصد یا معبر مساوی تقسیم شود.

رئیس اداره منابع طبیعی الیگودرز همچنین افزود: چهار اکیپ در چهار ایستگاه ثابت کنترل کوچ عشایر را در الیگودرز بر عهده دارند.
الیگودرز در شرق لرستان قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار