رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ دهنه چشمه در استان وجود دارد که به دلیل خشکسالی ۵۰ درصد این منابع آبی خشک شده است.
کد خبر: ۹۷۸۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳ 16 July 2021

به گزارش تابناک لرستان به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی لرستان "اسفندیار حسنی مقدم" افزود: در صورتی احداث ۱۰ سد کوچک در سطح استان می توان یک میلیارد مترمکعب آب را ذخیره  کرد و زمان خشکسالی به منابع آب مورد نیاز کشاورزان در استان کمک کرد.

وی  با بیان اینکه خشکسالی اغلب رودخانه های استان را نیز بی آب کرده است اظهار داشت:  به دلیل نبود سد جهت ذخیره سازی آب استان لرستان هم از سیل و هم از خشکسالی‌ متحمل آسیب و خسارت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه در پی بروز پدیده خشکسالی که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است از طریق کارهای ترویجی، انجام مصاحبه و میزگرد به بهره‌برداران بخش کشاورزی استان لرستان در خصوص عدم کشت محصولات آبدوست اطلاع‌رسانی لازم انجام شده است، تصریح کرد:  در این راستا کشت محصولات آبدوست در سال جاری از جمله هندوانه، سیب زمینی و برنج به ترتیب ٣٠، ۲۳ و ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده  است.

حسنی مقدم به لزوم تغییر فرهنگ استفاده از آب تاکید کرد و گفت تجهیز مزارع و باغات به سیستم‌های نوین آبیاری، احداث گلخانه بمنظور افزایش کشت‌های گلخانه‌ی، استفاده از ارقام زراعی با نیاز آبی کمتر، تغییر زمان کشت از بهار به پاییز، کشت نشاء به جای بذر، یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی، کشت درختان خشکبار که نیاز آبی کمتری دارند می‌تواند در صرفه‌جویی آب کشاورزی موثر باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین